Günümüzde kullanımı gittikçe artan kalıp malzemesi olan plywood yada pleymutlar brüt beton almak için geleneksel ahşap kalıpların yerini almıştır. Bildiğiniz üzere plywood’lar filmli ve filmsiz olmak üzere ikiye ayrılır.


Bilindiğinin aksine aralarındaki fark dayanıklılık ile alakalı olmayıp sadece beton yüzeyini etkiler. Filmli plywood’un sıva yapılmayacak yüzeylerde kullanılması doğrudur ve parlak brüt beton almanızı sağlar. Sıva yapılacak yüzeylerde ise filmsiz plywood’ların kullanılması gerekmektedir. Filmsiz plywood’larda alınan beton yüzeyi yine brüt olmakla birlikte parlak değildir. Bu özelliği sayesinde sıva yapılmasına imkan sağlamaktadır. Ayrıca filmsiz plywood mobilya , ambalaj , tır dorseleri ve dekorasyon gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Bu sebepten ötürü inşaat yapı sektöründe  filmli plywood ‘un malzemelerin sıva yapılmayacak yüzeyler oluşturmak için kullanılması, filmsiz plywood ‘ unda parlak olmayan ve sıva yapılacak yüzeylerin istenildiği yerlerde kullanılması uygundur.

Plywood Rehberi - Benzer Başlıklar