Plywood alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. Öncelikle bilmeniz gereken Plywood kullanıldığı yerde sıva yapılmayacak olmasıdır.Çünkü Plywood kalıptan çıkınca brüt beton almanızı sağlar.

 

Plywood ta kullanılan filmin kalitesi önemlidir. Bu nedenle film yoğunluğunu bilmeniz gerekir.İdeal film yoğunluğu 120 gr / m2 dir. Bu yüzden plywoodu alırken satıcı firmaya film yoğunluğunu sorunuz.

 

Plywood alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise katman sayısı ve katmanlarda kullanılan ağaç cinsidir. Plywood üretiminde katman sayısı tek sayı olacak şekilde üretilir. Plywood da katmanlar 9, 11, ve 13 katman şeklindedir. Katman sayısı fazla olan plywood almanız önemlidir. Plywood ta kullanılan katmanlar genelde huş (birch), çam (pine), kavak ( poplar), meranti (sertağaç) kullanılmaktadır. Bu ağaçlar plywoodların ithal edildiği ülkelere göre değişmektedir.

 

Ayrıca Plywood alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside plywoodta kullanılan tutkal cinsidir.WBP tutkal (Water and Boil Proof) suya ve kaynatmaya dayanıklı tutkal cinsidr. MR tutkal (Moisture Resistant) ise yalnız neme dayanıklıdır.Bu yüzden film plywood alırken WBP tutkal olmasına dikkat ediniz.